Doğal olarak oluşan mikroplar, herkesin derisinde bulunur. Kafa derisindeki doğal yağlardan beslenir. Bu yağlar saçınızı ve cildinizi nemlendirmek için vücut tarafından üretilir. Sebum adı verilen bu yağlar parçalanırken asit üretir. Aside duyarlı olan kişilerin kafa derilerinde tahriş ve iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda kafa derisinin kızarmasına ve kaşınmasına bağlı olarak cilt hücreleri dökülmeye başlar. Dökülen bu cilt hücrelerine kepek denir.

Peki kepeğe neden olan şeyler nelerdir?

1- Tahriş olmuş ve yağlı cilt

Tahriş olmuş ve yağlı ciltler kepeğin en çok meydana geldiği cilt tipleridir. Kafa derisinde oluşan ölü cilt hücreleri büyük ve yağlı kepek oluştururlar.

2- Kuru cilt

Kuru cilde sahip olan insanlarda kafa derilerinin de kuru ve muhtemelen kaşıntılıdırlar. Kuru cilde bağlı kepekler genellikle daha küçük ve daha az yağlı görünürler. Kuru cilt, soğuk iklimlerde ve kışın kuru hava koşulları nedeniyle kış aylarında şiddetlenebilir.

3-Yeterince yıkamama

Saçınızı düzenli olarak yıkamak istemiyorsanız, saç derisi üzerinde kepeklere yol açan yağlar ve cilt hücreleri oluşabilir. Hormonlar erkeklerde yağlı cilde sahip olabilir ve bu da kepek oluşumuna neden olabilir. Sık şampuan kullanımı ise saçınızı kurutabilir ve kepek oluşumuna neden olabilir.

4-Saçı düzensiz aralıklarla taramak

Saçı düzensiz olarak fırçalamak, kafa derisinde ölü deri birikmesi meydana geldiğinden kepeklenme olasılığı artabilir.

5-Sıcaklık ve kuru hava

Sıcaklık ve kuru hava, tersine sıcaklık saç derisini kurutabilir ve kepeklerin daha kötü görünmesine neden olabilir.

6-Hava kirliliği

Havada dolaşan kimyasallar cildi etkileyebileceği ve ciltte ve kafa derisinde kepeğe neden olabilecek tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için kepeklenmeye katkıda bulunabilir.

7-Alkali şampuanlar

Kepek sıkıntısı çeken kişiler hafif Ph değerindeki şampuanları tercih etmelidir. Sizin için uygun olmayan bir ürün kullanıyorsanız, kafa deriniz kaşıntılı ve kepekli saç derisine neden olabilir.

8-Beslenme

Beslenme kepek oluşumuna neden olan etmenlerden biridir. Çinko, B vitamini ve yağ bakımından zengin yiyecekler yemek, kepek gelişimini önlemenize yardımcı olabilirler.